5.1. Podstawa sporządzenia sprawozdania finansowego
Informacje ogólne
Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w złotych polskich, a wszystkie wartości, o ile nie wskazano inaczej, zostały podane w milionach złotych (mln zł).
Dane finansowe zostały sporządzone w oparciu o założenie kontynuowania przez Grupę działalności gospodarczej w nie zmniejszonym istotnie zakresie, w okresie nie krótszym niż rok od dnia bilansowego.
Przedstawione poniżej zasady rachunkowości zostały zastosowane do wszystkich zaprezentowanych okresów sprawozdawczych. Zasady te zostały zastosowane jednolicie przez poszczególne jednostki Grupy.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, z wyjątkiem istotnych pozycji aktywów i zobowiązań finansowych, dla których sposób wyceny został przedstawiony w Nocie 5.4.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe uwzględnia wymogi wszystkich zatwierdzonych przez Unię Europejską Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej oraz związanych z nimi interpretacji. Zmiany standardów i interpretacji, które weszły w życie od lub po 1 stycznia 2023 roku nie miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
Sprawozdanie nie uwzględnia zmian standardów i interpretacji, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską bądź zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale weszły lub wejdą w życie dopiero po dniu bilansowym (Nota 4.2 oraz Nota 4.3). W ocenie Grupy zmiany standardów i interpretacji nie będą miały istotnego wpływu na sprawozdanie finansowe Grupy.
Porównywalność danych finansowych
W skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. za rok zakończony dnia 31 grudnia 2023 Grupa dokonała następujących zmian zasad rachunkowości:
- zmiana w sposobie prezentacji środków pieniężnych w sprawozdaniu z sytuacji finansowej
Należności od banków z terminem wymagalności do 3 miesięcy, dotychczas prezentowane z pozycji „Należności od banków”, zostały zaprezentowane w pozycji „Środki pieniężne i ekwiwalenty środków pieniężnych” (poprzednia nazwa pozycji „Kasa, należności od Banku Centralnego”).
Zmiany te wynikają z dostosowania prezentacji do stanowiska Komitetu Interpretacyjnego MSSF oraz wymogów MSR 7 „Sprawozdanie z przepływów pieniężnych”.
Wskazane powyżej zmiany zasad rachunkowości spowodowały konieczność przekształcenia danych porównawczych, natomiast nie miały one wpływu na poziom sumy bilansowej.
Wpływ na dane porównawcze skonsolidowanego sprawozdania z sytuacji finansowej przedstawiają poniższe zestawienia.
- zmiana w sposobie prezentacji przychodów i kosztów z tytułu odsetek od instrumentów pochodnych zabezpieczających oraz kosztów związanych z obrotem gotówkowym w rachunku zysków i strat
Przychody i koszty z tytułu odsetek od instrumentów pochodnych zabezpieczających Grupa ujęła łącznie z odsetkami od pozycji zabezpieczanych.
Wprowadzona zmiana wynika z dostosowania prezentacji do zapisów MSSF 9 „Instrumenty finansowe”.
Ponadto, Grupa dokonała zmiany w sposobie prezentacji kosztów związanych z obrotem gotówkowym. Koszty te są obecnie prezentowane w pozycji „Koszty z tytułu prowizji i opłat”. Przed zmianą były prezentowane w pozycji „Ogólne koszty administracyjne i amortyzacja”.
Wprowadzona zmiana wynika z dostosowania do obserwowanej praktyki rynkowej w tym zakresie i w ocenie Grupy lepiej oddaje naturę tych transakcji poprzez ujmowanie zarówno przychodu jak i kosztu związanego z obrotem gotówkowym w wyniku prowizyjnym.
Wskazane powyżej zmiany zasad rachunkowości spowodowały konieczność przekształcenia danych porównawczych, natomiast nie miały one wpływu na poziom prezentowanego wyniku finansowego.
Wpływ zmian na dane porównawcze skonsolidowanego rachunku zysków i strat przedstawia poniższe zestawienie.