Raport Zintegrowany 2023

46.7. Ryzyko klimatyczne

Szerzej kwestie związane ze Strategią ESG Banku odnoszącą się m.in. do kwestii klimatycznych i działań podejmowanych w tym zakresie przez Grupę zostały przedstawione w „Oświadczeniu na temat informacji niefinansowych Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. za 2023 rok”, zaś definicja ryzyka ESG w Banku i kompleksowa informacja w zakresie zarządzania ryzykiem ESG w „Informacji w zakresie adekwatności kapitałowej Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. według stanu na 31 grudnia 2023 roku”.

Zarządzanie ryzykiem ESG, w tym klimatycznym w ramach systemu zarządzania ryzykiem

Grupa traktuje ryzyko ESG, w tym ryzyko klimatyczne jako ryzyko przekrojowe, wpływające na poszczególne główne rodzaje ryzyka, m.in. na ryzyko kredytowe, rynkowe i operacyjne. Ryzyko ESG zostało uznane jako istotne w działalności Banku i Grupy, a ogólne zasady związane z jego zarządzaniem wynikają z dokumentu „Strategia zarządzania ryzykiem i zasady szacowania kapitału wewnętrznego”. Wprowadzono limit strategiczny dla ryzyka ESG na poziomie Grupy i Banku w wysokości minimalnego zaangażowania w ekspozycje zdefiniowane wewnętrznie jako zielone na poziomie powyżej 3,2% portfela finansowań. Ponadto, zgodnie ze Strategią ESG Banku, monitorowany jest wskaźnik finansowań wysokoemisyjnych w portfelu finansowań Banku. Na koniec 2023 roku wyniósł on 1,04%, co jest nieco powyżej przyjętego celu w Strategii ESG na poziomie max. 1,0%. Kapitał ekonomiczny na ryzyko ESG jest uwzględniany pośrednio w kapitale ekonomicznym na główne rodzaje ryzyka (tj. kredytowe, rynkowe, operacyjne). Grupa dostrzega, iż ryzyko klimatyczne będzie stanowiło istotne ryzyko dla niektórych branż gospodarki, dlatego podejmuje działania mające na celu identyfikację odpowiednich danych oraz wypracowania sposobu ich analizy i gromadzenia celem kompleksowego zarządzania ryzykiem fizycznym oraz przejścia.

W 2023 roku były prowadzone prace mające na celu kalkulację śladu węglowego dla finansowań wszystkich podmiotów biznesowych oraz detalicznych produktów hipotecznych.

W obszarze zarządzania ryzykiem Grupa realizuje zadania mające na celu zapewnienie zgodności z poniższymi regulacjami zewnętrznymi:

  1. Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2022/2453 z dnia 30 listopada 2022 roku zmieniające wykonawcze standardy techniczne określone w rozporządzeniu wykonawczym (UE) 2021/637 w odniesieniu do ujawniania informacji na temat ryzyk z zakresu ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego zgodnie z art. 449a Rozporządzenia (UE) nr 575/2013 z dnia 26 czerwca 2013 roku w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniające rozporządzenie (UE) nr 648/2012,
  2. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/852 z 18 czerwca 2020 roku w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 wraz z rozporządzeniami delegowanymi.

Ryzyko klimatyczne w ocenie kredytowej

Ocena ryzyka ESG, w tym klimatycznego, stanowi jeden z integralnych elementów oceny transakcji kredytowych zawieranych z podmiotami gospodarczymi. Grupa wraz z oceną zdolności kredytowej i ryzyka kredytowego sensu stricte, starannie ocenia ryzyko specyficzne transakcji, w szczególności ryzyko prawne, reputacji, polityczne, ESG, w tym klimatyczne i środowiskowe, prania pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz ryzyko konfliktów interesów.

Analiza ryzyka ESG ma na celu:

  • uniknięcie finansowania działalności znajdującej się na Liście wyłączeń środowiskowych i społecznych,
  • określenie rodzaju ryzyka ESG właściwego dla działalności danego klienta i finansowanej przez Bank transakcji,
  • ocenę zdolności klienta do działań zabezpieczających przed występującym ryzykiem ESG,
  • ocenę możliwości narażenia Banku na potencjalne ryzyka i zobowiązania wynikające z kwestii ESG.

Odpowiedzialność za zarządzanie ryzykiem ESG

Rada ds. ESG powołana Uchwałą Zarządu Banku w 2020 roku jest organem doradczym dla Zarządu Banku wspierającym Zarząd Banku w procesie podejmowania przez Bank decyzji dotyczących kwestii ESG i zaangażowania w projekty z obszaru społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju. W 2023 roku Bank wprowadził nowy model organizacyjny w zakresie zarządzania obszarem ESG, koncentrujący większość kompetencji z tego obszaru w dedykowanej jednostce w Pionie Zarządzania Ryzykami. Ponadto w Grupie funkcjonuje również Komisja ds. Zrównoważonego Finansowania zapewniająca zgodność finansowań z kryteriami kwalifikacji zdefiniowanymi w Ramach Zrównoważonego Finansowania dla emisji zielonych euroobligacji wyemitowanych w ramach programu emisji średnioterminowych euroobligacji (tj. Program EMTN).

Wyniki wyszukiwania