Raport Zintegrowany 2023

22. Rachunkowość zabezpieczeń

Istotne zasady rachunkowości

Pochodne instrumenty finansowe zabezpieczające są początkowo ujmowane w wartości godziwej w dniu zawarcia transakcji, a następnie wyceniane do wartości godziwej na każdy dzień bilansowy. Wartość godziwą ustala się w oparciu o notowania instrumentów na aktywnych rynkach oraz w oparciu o techniki wyceny, w tym modele bazujące na zdyskontowanych przepływach pieniężnych oraz modele wyceny opcji, w zależności od tego, który ze sposobów wyceny jest właściwy.

Dodatnia wycena pochodnych instrumentów finansowych zabezpieczających prezentowana jest w sprawozdaniu z sytuacji finansowej w pozycji „Instrumenty zabezpieczające” po stronie aktywów, a ujemna – w pozycji „Instrumenty zabezpieczające” po stronie zobowiązań.

Grupa podjęła decyzję, aby skorzystać z wyboru jaki daje MSSF 9 i kontynuuje stosowanie zasad rachunkowości zabezpieczeń zgodnych z MSR 39. Decyzja ta ma zastosowanie do wszystkich relacji zabezpieczających, dla których Grupa stosuje i będzie stosowała rachunkowość zabezpieczeń w przyszłości. Grupa stosuje rachunkowość zabezpieczeń wartości godziwej (fair value hegde) oraz przepływów pieniężnych (cash flow hedge).

Wyniki wyszukiwania