W ramach zidentyfikowanych obszarów Polityka przeciwdziałania korupcji nakazuje przeprowadzenie analiz pod kątem przeciwdziałania korupcji dla poszczególnych zdarzeń. Pracownicy powinni na bieżąco analizować wydarzenia, w których uczestniczą lub z którymi mają styczność, pod kątem występowania korupcji, a każdy kto wejdzie w posiadanie informacji o próbie korupcji lub zaistniałych działaniach mających znamiona korupcji, zobowiązany jest zgłosić to do Oficera. W przypadku zidentyfikowania ryzyka korupcji Oficer wydaje rekomendacje lub zalecenia dalszych działań. Osoba, do której kierowane są zalecenia informuje Oficera o sposobie wdrożenia zalecanych środków zarządzania ryzykiem korupcji.

Osoby rozpatrujące wnioski w procesie przeciwdziałania korupcji lub prowadzące postępowanie zmierzające do wyjaśnienia sygnałów mogących wskazywać na wystąpienie zdarzeń korupcyjnych są odrębne od osób czy jednostek składających wspomniane wnioski, czy zgłaszających wspomniane sygnały. Identyfikacja zdarzeń odbywa się w jednostkach, które merytorycznie zajmują się danym procesem, a postępowanie wyjaśniające jest prowadzone przez Oficera (w niektórych przypadkach również w Centrum Bezpieczeństwa Banku). Funkcja identyfikacji i weryfikacji zdarzeń mogących rodzić ryzyko korupcji są więc rozdzielone. Oprócz wspomnianych regulacji wewnętrznych zawierających wytyczne w obszarze przeciwdziałania korupcji, przeprowadzamy także regularne czynności kontrolne (monitoring) w tym obszarze.
Wszyscy pracownicy Banku są objęci jednakowym podstawowym programem szkoleniowym z zakresu przeciwdziałania korupcji, które zawiera informacje o podstawowych pojęciach związanych z ryzykiem korupcji, korzyści majątkowej, przekupstwa; opisuje zasady zachowania się w sytuacji zagrożenia korupcyjnego czy zapobiegania wystąpienia zdarzeń korupcyjnych i wskazuje na sposób postępowania w przypadku zidentyfikowania zdarzeń wiążących się z ryzykiem korupcji, a także konsekwencji korupcji.
W zakresie przeciwdziałania korupcji i przekupstwu przeszkolonych zostało łącznie 12 869 osób. Nie różnicujemy stanowisk pod kątem ich podatności na korupcję, co oznacza, że 100% pracowników pełni funkcje narażone na ryzyko korupcji i przekupstwa. W odniesieniu do innych podmiotów z Grupy – pracownicy spółek zależnych nie są objęci e-learningiem Banku dotyczącym przeciwdziałania korupcji. Spółki zależne otrzymują informacje o zmianach w Polityce przeciwdziałania Korupcji w Grupie Banku Pekao S.A. z prośbą o ich przyjęcie z uwzględnieniem specyfiki działalności danej spółki. Polityka zawiera obowiązek szkoleniowy, a także postanowienie, zgodnie z którym stosuje się ją odpowiednio do spółek zależnych Banku.