Bank w 2022 r.
Zmiany w otoczeniu regulacyjnym w zakresie zrównoważonych finansów
-
3-3
W odpowiedzi na dynamicznie zmieniające się otoczenie regulacyjno-biznesowe w obszarze zrównoważonego rozwoju i zrównoważonych finansów Bank ustanowił kompleksowy „Program zielonej transformacji Banku” (dalej „Program”). Od października 2022 roku w strukturach Banku został powołany zespół projektowy działający w dziewięciu strumieniach prac i angażujący około 40 departamentów z pionów:
- Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej,
- Bankowości Przedsiębiorstw,
- Bankowości Detalicznej,
- Finansowego,
- Zarządzania Ryzykami,
- Zasobów Ludzkich,
- Technologii i Operacji,
- oraz spoza pionów funkcjonalnych Banku.
Zespół projektowy ma na celu wypracowanie docelowej architektury procesowo-systemowej w zakresie metod zbierania i analizy danych oraz dalszego ich wykorzystania w procesach i sprawozdawczości w oparciu o następujące regulacje i wytyczne:
- Rozporządzenie PE i Rady (EU) 2020/852 o tzw. taksonomii,
- Wytyczne EBA/ITS/2022/01,
- Metodyka Reporting Standard for the Financial Industry organizacji PCAF dla obliczania śladu węglowego portfela finansowań (Zakres 3, Podkategoria 15),
- Dyrektywa o Sprawozdawczości Przedsiębiorstw w zakresie Zrównoważonego Rozwoju (CSRD),
- Wytyczne EBA/REP/2021/18,
- Rozporządzenie PE i Rady (EU) 2019/2088 w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR).
Ponadto, prace projektowe koncentrują się w obszarze modelu doradztwa ESG dla klientów Banku. W ramach projektu powołane zostało również Transformation Management Office (Biuro Transformacji) odpowiadające za zarządzanie zmianą i wsparcie w zmianach modelu kompetencyjnego.
Organem decyzyjnym Projektu jest Komitet Sterujący oraz Sponsorzy, tj. pięciu członków Zarządu Banku i czterech dyrektorów wysokiego szczebla.