Raport Zintegrowany 2024

Działania i zasoby w odniesieniu do polityki klimatycznej [E1-3]

Zarówno cele strategiczne jak i powiązane z nimi działania były ustalane w okresie poprzedzającym wprowadzenie wymogów regulacyjnych europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. W związku z tym przedstawiane przez nas cele i działania nie korespondują w pełni z wymogami regulacyjnymi ESRS E1. Realizacja celów i kierunków działań operacyjnych zawartych w regulacjach tworzących politykę klimatyczną Banku wymagała od nas podjęcia szeregu inicjatyw w odniesieniu do funkcjonowania Banku.

Ze względu na profil działalności, nasza zdolność do wdrożenia działań mających na celu łagodzenie zmian klimatu i adaptację do nich nie zależy od dostępności i dystrybucji zasobów. W 2024 r. zrealizowaliśmy szereg działań w obszarze operacji własnych, portfela finansowań kredytów i inwestycji związanych z zarządzaniem ryzykiem i szansami zrównoważonego rozwoju w obszarze łagodzenia zmian klimatu oraz dostosowania się do zmian klimatu. Jednocześnie, ze względu na brak określonych celów dekarbonizacji w zakresie operacji własnych nie przeliczaliśmy realizowanych działań w okresie trwania Strategii ESG na oczekiwane i osiągane przez nas redukcje emisji gazów cieplarnianych.

Nie zidentyfikowaliśmy incydentów, w ramach których prowadzona działalność operacji własnych oraz finansowania klientów doprowadziłaby do istotnych szkód poniesionych przez strony trzecie. W związku z tym nie podejmowano działań wspierających bądź rekompensujących.

Z uwagi na charakter działalności jako instytucji finansowej, nakłady inwestycyjne (CAPEX) i wydatki operacyjne (OPEX) Banku, zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178 z dn. 6 lipca 2021 r., nie podlegają ocenie pod kątem kwalifikowalności bądź zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju Taksonomii UE (w tym także stosowanie rozwiązań opartych o zasoby przyrody, inżynierię lub dedykowane rozwiązania technologiczne).

Ponoszone przez nas nakłady i wydatki na działalność w ramach operacji własnych w okresie objętym Strategią ESG są również nieistotne finansowo z perspektywy funkcjonowania jednostki.

Stosujemy podejście ostrożnościowe mające na celu uniknięcie popełnienia błędu kwalifikacji i ryzyka greenwashingu oraz braku możliwości bezpośredniego przełożenia czynionych nakładów i wydatków na realizację kierunków działania i założeń polityki klimatycznej. Tym samym, nie identyfikujemy istotnych działań w obszarze związanym z operacjami własnymi. W przypadku możliwości rzetelnej identyfikacji odpowiednich działań i powiązanych z nimi nakładów, ujawnimy stosowne kwoty w kolejnych latach.

W 2024 r. utrzymywaliśmy kierunkowe inicjatywy zgodne ze strategicznymi założeniami wprowadzenia w naszych lokalizacjach ograniczających negatywny wpływ na zmiany klimatyczne i wspierających procesy adaptacji do zmian klimatu. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • stopniowa wymiana oświetlenia starszego typu na energooszczędne oświetlenie LED;
  • optymalizacja zużycia energii (ograniczenie mocy umownych);
  • wymiana zasilaczy awaryjnych UPS na nowe o większej sprawności maksymalnej;
  • likwidacja niepotrzebnych podłączeń zasilania awaryjne;
  • montaż energooszczędnych systemów klimatyzacyjnych;
  • analizy zmierzające do instalacji urządzeń kompensujących moc bierną (a w rezultacie eliminacja niepotrzebnych wydatków energii);
  • przełączanie urządzeń elektronicznych w godzinach wieczornych na tryb „stand by”;
  • montaż ograniczników ciśnienia wody lub perlatorów oraz wymiana urządzeń AGD na nowe i energooszczędne.

W 2024 r. zawarliśmy kontrakt jednoroczny na zakup energii elektrycznej przy jednoczesnym zakupie gwarancji pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych dla całego zakontraktowanego wolumenu. Otrzymaliśmy też Certyfikat RGP_ENERGAOB_2024-12-02_10645 za okres całego 2024 r., poświadczający wprowadzenie do sieci 28 000 MWh zakupionej energii elektrycznej wytworzonej w źródłach wiatrowych w instalacji odnawialnego źródła energii.

Kontynuujemy również usprawnienia w zakresie komunikacji, stosując, gdzie to możliwe, rozwiązania cyfrowe (np. wprowadzenie elektronicznych protokołów zdania-odbioru oraz realizując kierunki przyjęte w założeniach strategicznych. W 2024 r. wymieniliśmy również część floty na niskoemisyjną (EURO 6) i hybrydową oraz złożyliśmy kolejne zamówienia z dostawą planowaną w 2025 r.

Z uwagi na charakter działalności instytucji finansowej, najważniejszymi działaniami na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju, a w tym przede wszystkim łagodzenia i adaptacji do zmian klimatu, jest przeznaczenie znaczących środków na finansowanie transformacji energetycznej Polski oraz dostosowanie oferty produktowej do zmieniającego się popytu na produkty finansowe, bądź bezpośrednio powiązane z celami inwestycyjnymi, bądź w ramach finansowania w formule sustainability-linked.

W tym celu wprowadzamy odpowiednie rozwiązania dla klientów korporacyjnych, przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych. Sprawozdawane przez nas na koniec 2024 roku działania zostały zdefiniowane zanim stały się wymagalne europejskie standardy sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju oraz zanim policzyliśmy w Banku finansowane emisje w kategorii 15 Zakresu 3. W związku z tym nie odnosimy kwot udzielonego finansowania do potencjalnych redukcji finansowanych emisji.

Mimo braku skwantyfikowanych celów dekarbonizacyjnych w portfelu kredytów i inwestycji, postrzegamy te działania jako wiodące dźwignie dekarbonizacji w obszarze portfela kredytów i inwestycji. Podstawowe informacje związane z oferowanymi produktami i rozwiązaniami finansowymi są udostępniane przez Bank zewnętrznym interesariuszom na stronie internetowej. Bank nie powiązał, z uwagi na brak ustalonych celów dekarbonizacji, wpływu podejmowanych w 2024 r. działań z możliwymi osiągniętymi redukcjami emisji w obszarze portfela finansowań.

W 2024 r. kontynuowaliśmy realizowanie założeń strategicznych. Do najważniejszych działań zwiększających zaangażowanie Banku w finansowanie zrównoważonego rozwoju, w tym rozwiązań adresujących materialne dla nas kwestie związane z łagodzeniem bądź wspieraniem adaptacji do zmian klimatu, oraz odpowiadające na dynamicznie rozwijające się potrzeby rynku należały:

  • finansowanie zielone – kwota w zaokrągleniu (13, 738 mld PLN);
  • nowe finansowanie zrównoważone (12, 697 mld PLN);
  • finansowanie w postaci emisji obligacji klientów (20,92 PLN);
  • finansowanie zgodne z Taksonomią UE: wartość bilansowa brutto zaangażowania zgodnego z Taksonomią UE wg KPI CAPEX (3,173 mld PLN) i wg KPI TURNOVER (2,092 mld PLN);
  • pozostałe działania:
    • udostępniony kalkulator śladu węglowego dla klientów bankowości przedsiębiorstw;
    • w obszarze kredytów dla przedsiębiorstw w 2024 limity gwarancji z umów portfelowych z BGK w wysokości Biznesmax plus: kredyty obrotowe – limit: 136 000 000 PLN oraz kredyty inwestycyjne – 204 000 000 PLN; Ekomax – limit: 250 000 000 PLN.

W listopadzie 2024 r. przygotowaliśmy pierwszy raport z alokacji środków pozyskanych w ramach wyemitowanej w 2023 r. serii obligacji EMTN na łączną nominalną kwotę 500 mln EUR zgodnej z przyjętym w 2023 r. Sustainable Finance Framework.

Osiągnęliśmy także cel założony przez Sustainable Finance Framework – w ramach emisji zielonych euroobligacji na dzień 15 października 2024 r. łączna wartość Portfela Finansowania Kwalifikowanego objęła 33 projekty na łączną kwotę 526 837 201 EUR. Wartość ta przekroczyła wyemitowaną kwotę (500 mln EUR), co oznacza, że pełna alokacja została zrealizowana w ciągu roku od dnia emisji zielonej obligacji (XS2724428193).

W segmencie klientów detalicznych realizujemy założenia Strategii ESG przez wprowadzenie produktów dedykowanych celom proekologicznym, które odpowiadają na potrzeby rynku finansowania osób fizycznych. Bank maksymalizuje swoje szanse biznesowe w tym obszarze kontynuując oferowanie:

  • Pożyczki Ekspresowej na cele EKO do 100.000 PLN – 281 mln PLN – pożyczka gotówkowa z prowizją 0% oraz obniżoną marżą/oprocentowaniem, w sytuacji gdy klient przeznaczy ją na cele EKO związane z zakupem / instalacją: m.in. odnawialnych źródeł energii: kolektorów słonecznych, paneli / ogniw fotowoltaicznych w tym magazynów energii, kotłów centralnego ogrzewania (z wykluczeniem kotłów węglowych oraz na ekogroszek), pomp ciepła oraz z wykorzystaniem ogrzewania geotermalnego, pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym, przydomowych oczyszczalni bio, wentylacji z odzyskiem ciepła, domowych stacji uzdatniania wody z ujęć własnych czy systemu odzysku wody deszczowej;
  • Kredytu mieszkaniowego EKODOM – 204 mln PLN, oferta kredytu z obniżoną marżą w przypadku, gdy klient w ramach kredytowanej nieruchomości zainwestuje w energooszczędne instalacje kolektorów słonecznych, panele/ogniwa fotowoltaiczne, w tym magazyny energii, pompy ciepła czy kotły c.o. z wykorzystaniem ogrzewania geotermalnego.

Od 1 listopada 2024 r. wdrożyliśmy nowy proces umożliwiający ocenę kryteriów charakterystyki energetycznej już w momencie ubiegania się przez klienta o kredyt hipoteczny. W przypadku spełnienia kryteriów wskaźnika EP wymaganych przez Bank klient także korzysta z niższej marży. Bank agreguje dane o dostarczonych Świadectwach Charakterystyki Energetycznej w celach statystycznych.

Wyniki wyszukiwania