Z uwagi na charakter działalności jako instytucji finansowej, nakłady inwestycyjne (CAPEX) i wydatki operacyjne (OPEX) Banku, zgodnie z postanowieniami Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2021/2178 z dn. 6 lipca 2021 r., nie podlegają ocenie pod kątem kwalifikowalności bądź zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju Taksonomii UE (w tym także stosowanie rozwiązań opartych o zasoby przyrody, inżynierię lub dedykowane rozwiązania technologiczne).
Ponoszone przez nas nakłady i wydatki na działalność w ramach operacji własnych w okresie objętym Strategią ESG są również nieistotne finansowo z perspektywy funkcjonowania jednostki.
Stosujemy podejście ostrożnościowe mające na celu uniknięcie popełnienia błędu kwalifikacji i ryzyka greenwashingu oraz braku możliwości bezpośredniego przełożenia czynionych nakładów i wydatków na realizację kierunków działania i założeń polityki klimatycznej. Tym samym, nie identyfikujemy istotnych działań w obszarze związanym z operacjami własnymi. W przypadku możliwości rzetelnej identyfikacji odpowiednich działań i powiązanych z nimi nakładów, ujawnimy stosowne kwoty w kolejnych latach.
W 2024 r. utrzymywaliśmy kierunkowe inicjatywy zgodne ze strategicznymi założeniami wprowadzenia w naszych lokalizacjach ograniczających negatywny wpływ na zmiany klimatyczne i wspierających procesy adaptacji do zmian klimatu. Wśród najważniejszych można wymienić:
- stopniowa wymiana oświetlenia starszego typu na energooszczędne oświetlenie LED;
- optymalizacja zużycia energii (ograniczenie mocy umownych);
- wymiana zasilaczy awaryjnych UPS na nowe o większej sprawności maksymalnej;
- likwidacja niepotrzebnych podłączeń zasilania awaryjne;
- montaż energooszczędnych systemów klimatyzacyjnych;
- analizy zmierzające do instalacji urządzeń kompensujących moc bierną (a w rezultacie eliminacja niepotrzebnych wydatków energii);
- przełączanie urządzeń elektronicznych w godzinach wieczornych na tryb „stand by”;
- montaż ograniczników ciśnienia wody lub perlatorów oraz wymiana urządzeń AGD na nowe i energooszczędne.
W 2024 r. zawarliśmy kontrakt jednoroczny na zakup energii elektrycznej przy jednoczesnym zakupie gwarancji pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych dla całego zakontraktowanego wolumenu. Otrzymaliśmy też Certyfikat RGP_ENERGAOB_2024-12-02_10645 za okres całego 2024 r., poświadczający wprowadzenie do sieci 28 000 MWh zakupionej energii elektrycznej wytworzonej w źródłach wiatrowych w instalacji odnawialnego źródła energii.
Kontynuujemy również usprawnienia w zakresie komunikacji, stosując, gdzie to możliwe, rozwiązania cyfrowe (np. wprowadzenie elektronicznych protokołów zdania-odbioru oraz realizując kierunki przyjęte w założeniach strategicznych. W 2024 r. wymieniliśmy również część floty na niskoemisyjną (EURO 6) i hybrydową oraz złożyliśmy kolejne zamówienia z dostawą planowaną w 2025 r.