Uwzględnienie wyników związanych ze zrównoważonym rozwojem w systemach zachęt [GOV-3]

Polityka Wynagrodzeń Członków Rady Nadzorczej Banku i Zarządu Banku Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna (dalej: „Polityka Wynagrodzeń”) określa ramowe zasady i reguły dotyczące ustalania, monitorowania oraz kontrolowania zasad i praktyk wynagrodzeniowych stosowanych przez nasz Bank w odniesieniu do Członków jego Rady Nadzorczej Banku oraz Zarządu Banku. Polityka została sporządzona przez Zarząd Banku, a następnie zatwierdzona przez Radę Nadzorczą Banku po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń oraz Komitet ds. Ryzyka. Polityka, jest przyjmowana uchwałą WZA.
Dedykowany Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń jest odpowiedzialny za opiniowanie i monitorowanie Polityki Wynagrodzeń oraz wspieranie innych organów Banku w zakresie jej kształtowania i realizacji, a rolą Komitetu ds. Ryzyka jest badanie czy system zachęt jaki opisuje Polityka Wynagrodzeń i praktyka w zakresie wynagrodzeń uwzględniają ryzyko, kapitał i płynność instytucji oraz prawdopodobieństwo i perspektywę czasową uzyskania zysków.
WZA podejmuje uchwałę w sprawie Polityki Wynagrodzeń nie rzadziej niż co cztery lata, a każda jej istotna zmiana wymaga przyjęcia, w drodze uchwały, przez WZA.
Celem Polityki Wynagrodzeń jest:
- wspieranie prawidłowego i skutecznego zarządzania ryzykiem;
- niezachęcanie podejmowanie nadmiernego ryzyka wykraczającego poza zatwierdzony przez Radę Nadzorczą Banku, akceptowalny ogólny poziom ryzyka;
- realizacja strategii zarządzania Bankiem i strategii zarządzania ryzykiem;
- wspieranie mechanizmów zarządzania występującymi w działalności Banku konfliktami interesów oraz ich ograniczania;
- zapewnienie, iż wynagrodzenie i wszelkie powiązane warunki zatrudnienia, które mają wpływ na wynagrodzenie, w tym dotyczące warunków przyznawania i wypłaty wynagrodzenia, są neutralne pod względem płci, nie są różnicowane ze względu na płeć.
Polityka Wynagrodzeń precyzuje, że określone kryteria (wskaźniki) powinny uwzględniać, w zakresie zgodnym z naszą długoterminową strategią, interesy społeczne oraz zobowiązania Banku w zakresie ochrony środowiska i podejmowania działań nakierowanych na zapobieganie negatywnym skutkom społecznym działalności Banku i ich likwidowania oraz strategię wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
W ramach Systemu Zmiennych Wynagrodzeń dla Członków Zarządu Banku wyznaczony jest cel zarządczy, którego realizacja wzmacnia działania w zakresie transformacji Banku w kierunku zrównoważonego rozwoju społecznego, zapewnia odpowiednie zaadresowanie czynników środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). Indywidulane wynagrodzenie zmienne przyznawane za dany rok uwarunkowane jest m.in. od oceny osiągnięć Członka Zarządu Banku w obszarze wskaźnika zaangażowania pracowników, podejmowanych działań wolontaryjnych, finansowania projektów zrównoważonych oraz digitalizacji i pokrycia bankowością mobilną.
W 2024 r. cele nie były powiązane ze zdefiniowanymi istotnymi wpływami, ryzykami i szansami. Jednocześnie w wynagrodzeniu zmiennym nie zostały uwzględnione kwestie związane z klimatem, w tym także w zakresie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych.