W obszarze działalności kredytowej i inwestycyjnej, założenia Strategii ESG Banku oraz kwestie związane z zarządzaniem szansami biznesowymi powiązanymi z adaptacją bądź łagodzeniem zmian klimatycznych oraz z minimalizowaniem naszego negatywnego wpływu na klimat są regulowane i implementowane do procesu kredytowego w zakresie i skali odpowiadającym segmentowi klienta i rodzajowi finansowanej transakcji przez szereg zarządzeń wewnętrznych, wśród których wiodącymi są: Strategia Ryzyka Kredytowego (zatwierdzana przez Radę Nadzorczą) oraz Polityka Ryzyka Kredytowego (zatwierdzana przez Zarząd Banku).
Celem tych regulacji jest:
- efektywne zarządzenie ryzykiem kredytowym w Banku i Grupie Kapitałowej;
- wytycznie apetytu między innymi na ryzyko ESG w portfelu finansowań Banku oraz
- integracja ryzyka ESG (w tym ryzyka związanego ze zmianą klimatu) w procesie.
Polityka Ryzyka Kredytowego uzupełnia Strategię Ryzyka Kredytowego koncentrując się na założeniach i wytycznych w zakresie ryzyka kredytowego, w tym także czynników ESG. Regulacje Polityki Ryzyka Kredytowego oraz Strategii Ryzyka Kredytowego obejmują wszystkie jednostki zaangażowane w procesy akwizycji i oceny transakcji jak i zarządzania ryzykiem i portfelem kredytowym. Właścicielem tych regulacji w Banku jest Departament Zintegrowanego Zarządzania Ryzykiem.
Zarówno Strategia Ryzyka Kredytowego jak i Polityka Ryzyka Kredytowego wspierają redukcję naszego negatywnego oddziaływania na procesy zmian klimatycznych regulując proces zmiany struktury bilansu w kierunku ekspozycji niskoemisyjnych. Co do zasady, nie podejmujemy nowych finansowań i ograniczamy finansowanie istniejących klientów w sektorach określonych jako wysokoemisyjne, czyli takich jak wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z wykorzystaniem węgla kamiennego i brunatnego, prowadzenie działalności usługowej wspomagającej górnictwo i wydobywanie węgla kamiennego i brunatnego, produkcja maszyn i instalacji dla górnictwa węglowego. Wyjątki stanowią projekty transformacyjne w sektorze polskiej energetyki.
Polityce Ryzyka Kredytowego towarzyszy szereg wspierających regulacji szczegółowych dedykowanych procesowi identyfikacji i oceny ryzyka w obszarze zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności w kategorii ryzyka klimatycznego w odniesieniu do klientów strategicznych i korporacyjnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów biznesowych i finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Regulacje te pozwalają nam między innymi:
- przekierować strumień środków finansowych w kierunku strategicznie wskazanych obszarów przy jednoczesnym zachowaniu apetytu na ryzyko;
- identyfikować portfele i ekspozycje wysoko- lub średnio-emisyjne i tym samym ocenić potencjał zarządzenia śladem węglowym portfela tak aby ograniczyć nasz wpływ na zmianę.\
Regulacje szczegółowe pełnią również rolę informacyjną i edukacyjną opisując najważniejsze aspekty ryzyka ESG, w tym klimatycznego (ryzyko przejścia i ryzyko fizyczne) oraz środowiskowego a także definiują pojęcia finansowania zielonego (zrównoważonego) oraz brązowego (wysokoemisyjnego). W procesie ustalania i wdrażania treści regulacji kredytowych biorą udział zainteresowane strony współpracujące przy obsłudze procesu kredytowego. Interesariuszom zewnętrznym udostępniane są wybrane kwestie związane z apetytem na ryzyko ESG Banku.
Procesy zarządzania ryzykiem ESG w portfelu ekspozycji są od 2024 r. regulowane procedurą zatwierdzoną przez wiceprezesa nadzorującego Pion Zarządzania Ryzykami, której właścicielem jest Departament Strategii i Rozwoju Ryzyka oraz ESG. Regulacja, uwzględniając wymogi Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego i najlepsze praktyki rynkowe związane ze zrównoważonym rozwojem właściwe dla sektora bankowego, określa m.in. działania identyfikujące ryzyka ESG, metody oraz narzędzia jego pomiaru i kontroli.
W szczególności, procedura reguluje funkcjonowanie limitu strategicznego dotyczącego zielonego finansowania dla Banku Pekao i dla Grupy Pekao rozumianego jako procentowy udział finansowań zielonych w portfelu finansowań.
Celem tego wskaźnika jest między innymi wsparcie procesów decyzyjnych w realizacji naszych szans biznesowych związanych z rozwojem portfela finansowań dedykowanych łagodzeniu zmian klimatu bądź przystosowaniu się do zmian klimatu. Regulacja również wprowadza szereg wewnętrznych wskaźników wspierających monitorowanie ekspozycji na finansowanie wysokoemisyjne (w obszarze paliw kopalnianych i produkcji energii z paliw kopalnianych) oraz intensywności emisji gazów cieplarnianych w finansowaniach dla przedsiębiorstw.
W obu przypadkach wykorzystujemy te wskaźniki do zarządzania i redukcji naszego negatywnego oddziaływania na zmiany klimatu na poziomie portfela. Odpowiedzialność za wdrażanie i modyfikowanie regulacji wynikają z wewnętrznych regulacji Banku i jest przypisana do obszaru Ryzyka. Dodatkowo, regulacja określa również sposób, zakres informacji i danych przekazywanych przez spółki z Grupy Kapitałowej Pekao dotyczące ryzyka ESG do Banku.