Raport Zintegrowany 2024

Plan przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu [E1-1]

Na dzień sprawozdawczy 31.12.2024 r. nie posiadaliśmy planu przejścia na potrzeby łagodzenia zmiany klimatu. Rozpoczęliśmy prace analityczne w zakresie wyliczeń i oceny materialności finansowanych emisji w 2024 r. (w szczególności w odniesieniu do portfela ekspozycji kredytowych i inwestycyjnych, tzn. kategorii 15, zakresu 3). Na podstawie otrzymanych produktów prac, zaadoptujemy, w przeciągu kolejnych dwóch lat, plan przejścia odpowiadający wymogom regulacyjnym.

W 2024 r. przeprowadziliśmy prace analityczne w zakresie wyliczeń i oceny materialności finansowanych emisji (w szczególności w odniesieniu do portfela ekspozycji kredytowych i inwestycyjnych, tzn. kategorii 15, zakresu 3). Na podstawie otrzymanych wyników prac, na koniec 2024 roku, przyjęliśmy Kierunki dekarbonizacyjne dla portfela kredytowego Grupy Pekao stanowiące główne założenia merytoryczne oraz kierunki dalszych działań dekarbonizacyjnych, które wykorzystamy w procesie budowy planu transformacji modelu biznesowego.

Prowadzone prace

W prowadzonych obecnie pracach nad planem transformacji na rzecz łagodzenia zmiany klimatu i wyznaczonych pod koniec 2024 roku Kierunkach dekarbonizacji portfela kredytowego Grupy Pekao, koncentrujemy się na scenariuszu Net Zero Emissions (NZE) Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), który jest zgodny z ograniczeniem globalnego ocieplenia do nie więcej niż 1,5 C powyżej poziomu sprzed epoki industrialnej względem 2100 roku. W ramach przyjętego przez nas scenariusza, globalne emisje gazów cieplarnianych obniżają się o 38% do 2030 roku i o 100% do 2050 roku względem roku bazowego 2020.

W oparciu o metodykę kalkulacji śladu węglowego dla finansowanych emisji w ujęciu bezwzględnym oraz intensywności ekonomicznej emisji (kat. 15, zakres 3) opracowaną przez Partnership for Carbon Accounting Financials (dalej „PCAF”) i dostępne źródła danych, Bank wyliczył ślad węglowy portfela kredytów i inwestycji (na dzień 31.12.2023 roku wartości zaangażowania bilansowego wyniosła 34014 mln EUR) w wysokości 5,4 mtCO2e (uwzględniono zakres 1 i zakres 2 finansowanych podmiotów).

Uwzględniono następujące kategorie aktywów:

  • notowane akcje i obligacje korporacyjne;
  • kredyty dla przedsiębiorstw i akcje spółek nienotowanych;
  • finansowanie w formule project finance;
  • nieruchomości komercyjne;
  • kredyty hipoteczne;
  • kredyty na pojazdy.

Dla takiej struktury portfela największy udział w finansowanych emisjach miały kredyty dla przedsiębiorstw, akcje spółek nienotowanych i project finance łącznie odpowiadając za 60% śladu węglowego Banku w kategorii 15, zakresu 3. Za najbardziej materialne, z perspektywy potencjału dekarbonizacji i udziału w finansowanych emisjach, wskazaliśmy, w ramach powyższej struktury, portfele finansujące branże produkcji energii elektrycznej oraz produkcję żelaza i stali.

Wyniki prowadzonej w ten sposób analizy będą stanowiły podstawy wyznaczenia ilościowych celów dekarbonizacyjnych na lata 2030 i 2050 w trakcie kompleksowych prac nad planem dekarbonizacji obejmującym cały portfel kredytów i inwestycji Banku. Dobierzemy najlepsze dostępne dane (w tym przejście na miarę emisyjności w postaci intensywności produkcji, zgodną z wymogiem scenariuszy dekarbonizacji) oraz rozwiązania modelujące przebieg procesu dekarbonizacji spełniającego warunek ocieplenia o nie więcej niż 1,5C zgodnie z wymogami porozumienia paryskiego i zaktualizowanymi postanowieniami międzynarodowymi. W toku prac w kolejnych latach opracujemy również rzetelne cele dekarbonizacyjne dla kolejnych sektorów uznanych jako materialne pod kątem potencjału redukcji emisji oraz umocnienia pozycji rynkowej. Plan transformacji będzie podlegał okresowym aktualizacjom tak, aby zapewnić jego spójność i odpowiedniość w kontekście rozwoju.

Najważniejsze działania wspierającymi zrównoważony rozwój

Najważniejszymi działaniami wspierającymi zrównoważony rozwój, a przede wszystkim – procesy łagodzenia zmian klimatu – które podejmujemy jako Bank, jest ciągłe wprowadzanie rozwiązań proekologicznych w operacjach własnych oraz zaangażowanie w finansowanie transformacji energetycznej Polski i dostosowane oferty produktów do dynamicznie zmieniającego się popytu na tym rynku. Wprowadzamy odpowiednie rozwiązania dla klientów korporacyjnych, przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych.

Mimo obecnego braku ilościowych celów dekarbonizacji wytyczonych w oparciu o dowody naukowe, identyfikujemy te działania i inicjatywy jako najważniejsze dźwignie dekarbonizacji w obszarze portfela kredytów i inwestycji, co znajduje wyraz w przyjętych w Strategii ESG, ilościowych kluczowych wskaźnikach wyników. Jednocześnie, Bank, w okresie objętym sprawozdawczością, nie powiązał, z uwagi na brak ustalonych celów dekarbonizacji, oddziaływania podejmowanych działań z możliwymi osiągniętymi redukcjami emisji w obszarze portfela finansowań oraz operacji własnych.

W kolejnych latach, aby osiągnąć cele wyznaczone w ramach planu transformacji, będziemy rozwijali strategię selektywnego wzrostu przyjmującą wzrost finansowania sektorów w obszarze nowych inwestycji niskoemisyjnych przy jednoczesnym ograniczeniu ekspozycji na wysokoemisyjne podmioty. Specyficzne rozwiązania, w tym nasza rola, w zakresie modelu współpracy będą uzależniane od dojrzałości transformacyjnej klientów oraz ich potrzeb.

W adekwatnych przypadkach przeprowadzimy również analizę zamrożonych emisji, które mogą negatywnie oddziaływać na szanse realizacji wytyczonych celów, zarówno w obszarze operacji własnych jak i zarządzania portfelem ekspozycji kredytowych i inwestycyjnych.

Nasz plan transformacji będzie uwzględniony w ogólnej strategii rozwoju i planach finansowych, a postępy w jego realizacji będą przedmiotem cyklicznych ujawnień regulacyjnych. Ze względu na charakter działalności, nie jesteśmy wykluczeni z unijnych wskaźników referencyjnych dostosowanych do porozumienia paryskiego. Kierunki dekarbonizacji będące podstawą prac nad planem przejścia Banku Pekao S.A. zostały zatwierdzone przez Radę ds. ESG, która pełni rolę doradczą i nadzorczą w zakresie wykonania założeń strategicznych w obszarze ESG.

Wyniki wyszukiwania