Obecnie, zgodnie ze Strategią ESG priorytetem Banku jest integracja czynników ESG w systemie motywacyjnym kluczowej kadry zarządczej Banku i umacnianie równouprawnienia. W tym celu Bank uwzględnia czynniki ESG w systemie motywacyjnym Zarządu Banku i kluczowej kadry menadżerskiej Banku oraz pozostałych osób zaangażowanych w projekty nakierowane na regulację zagadnień ESG – coroczną ocenę wykonania opartą o realizację celów, analizę luki płacowej oraz plan sukcesji i programy rozwojowe wspierające rozwój zawodowy kobiet. Wskaźniki monitorujące realizację celu opartego na zmniejszeniu luki płacowej udostępniane są każdego miesiąca osobom kierującym jednostkami. Umożliwia to podejmowanie indywidualnych decyzji menedżerskich w zakresie wynagrodzeń z poszanowaniem działań mających na celu dążenie do w pełni równego wynagradzania kobiet i mężczyzn w podległych jednostkach. Pozwoliło to na realizację i przekroczenie założonego zmniejszenia luki płacowej z 37,9% w 2021 r. do 31,9% w 2024 r.
Mierniki i cele

Cele dotyczące zarządzania istotnymi negatywnymi wpływami, zwiększenia pozytywnych wpływów i zarządzania istotnymi ryzykami i szansami [S1-5]
Zdefiniowanie i realizacja celów organizacji w zakresie zarządzania wpływami, ryzykami i szansami (IRO), z uwzględnieniem zaangażowania pracowników lub ich przedstawicieli, z racji wdrożenia Dyrektywy CSRD w roku sprawozdawczym nie jest możliwa do zaraportowania. Prace w tym obszarze zostały zaplanowane w Banku na kolejny rok.
Rozwijamy także działania networkingowe oraz realizujemy programy rozwojowe i mentoringowe dla kobiet, jednocześnie kontynuując zmniejszanie luki w wynagrodzeniach. Z perspektywy realizacji przyjętej Strategii istotne jest utrzymanie zrównoważonego poziomu liczby kobiet i mężczyzn na stanowiskach menadżerskich, jak również wsparcie dobrostanu pracowników poprzez zapewnienie elastycznych form pracy oraz wspieranie równowagi między pracą a życiem zawodowym.
Jakościowy czynnik indywidualnych celów rocznych wyznaczanych członkom kadry zarządzającej Banku obejmuje realizację m.in. założeń Strategii ESG szczególnie w aspekcie społecznym poprzez dążenie do ograniczenia luki płacowej oraz zaangażowanie pracowników i aktywność wolontariacką.



Charakterystyka pracowników jednostki [S1-6]
Liczba pracowników Grupy Pekao (liczona w etatach) w podziale na płeć** na koniec okresu sprawozdawczego
* W Sprawozdaniu z działalności Grupy Pekao S.A. przedstawiamy liczbę pracowników liczoną w osobach dla Grupy w rozdziale 1 oraz dla Banku w rozdziale 2, liczbę pracowników liczoną w etatach prezentujemy w rozdziale 10.
** W Grupie Pekao nie zidentyfikowano osób z płcią inną niż kobieta i mężczyzna, ani osób, które nie ujawniły swojej płci. Dla przejrzystości zapisu przedstawiamy jedynie podział na kobiety i mężczyzn
*** Przy wyliczeniu uwzględniamy osoby zatrudnione na umowę o pracę wg stanu na 31.12, aktywni i nieaktywni, bez <=0,1 etatu, w etatach.
Liczba pracowników (liczona w etatach) Grupy Pekao w podziale na okres zatrudnienia i płeć na koniec okresu sprawozdawczego
Liczba pracowników zatrudnionych na umowę o pracę w podziale na wymiar etatu i płeć na koniec okresu sprawozdawczego
Liczba pracowników, którym nie gwarantuje się godzin pracy
Rotacja pracowników
Przy obliczaniu wskaźnika rotacji w liczniku uwzględniono pracowników, którzy odeszli w okresie 31.12.2023-30.12.2024, bez względu na powód rozwiązania umowy o pracę, z wyłączeniem praktykantów i osób zatrudnionych na 0,1 etatu lub mniej (tzw. etaty techniczne). W mianowniku uwzględniono osoby zatrudnione na umowę o pracę ogółem (aktywnych i nieaktywnych) wg stanu na 31.12.2024, z wyłączeniem osób zatrudnionych na 0,1 etatu lub mniej (tzw. etaty techniczne).
Charakterystyka osób niebędących pracownikami stanowiących własne zasoby pracownicze jednostki [S1-7]
Liczba współpracowników w podziale na rodzaj umowy i płeć na koniec okresu sprawozdawczego
* Agencje zajmujące się pośrednictwem pracy.
** Samozatrudnieni to osoby współpracujące (z aktywną umową na koniec raportowanego roku), posiadające własną działalność gospodarczą.
Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego [S1-8]
Informacje dotyczące organizacji związków zawodowych i dialogu społecznego w Banku Pekao S.A.
Bank nie posiada poza Polską placówek na terenie UE, nie ma więc umów zawartych z pracownikami w sprawie reprezentacji przez Europejską Radę Zakładową, Radę Zakładową Europejskiej Spółki Akcyjnej lub Radę zakładową Spółdzielni Europejskiej.
Zakres rokowań zbiorowych i dialogu społecznego
Mierniki różnorodności [S1-9]
Liczba pracowników wg struktury zatrudnienia różnorodności w przeliczeniu na etaty
Odsetek pracowników wg struktury zatrudnienia i różnorodności
Liczba pracowników wg kategorii wiekowej i różnorodności na koniec okresu sprawozdawczego w przeliczeniu na etaty
Adekwatna płaca [S1-10]
Liczba pracowników otrzymująca wynagrodzenie poniżej wskaźnika adekwatnego wynagrodzenia*
* jako wskaźnik adekwatnego wynagrodzenia zostało przyjęte minimalne wynagrodzenie za pracę tzw. najniższa krajowa w 2024 r.
Wszyscy pracownicy są objęci odpowiednim wynagrodzeniem, zgodnie z przyjętym zaszeregowaniem i prawem krajowym; w Banku wykorzystywany jest monitoring i kontrola systemów wynagradzania i praktyk wynagrodzeniowych.
Ochrona socjalna [S1-11]
Zgodnie z przepisami prawa powszechnie obwiązującymi wszyscy pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę podlegają ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu, chorobowemu oraz zdrowotnemu. Zapewnia to możliwość korzystania z ochrony socjalnej w przypadku nieświadczenia pracy z powodu: choroby, wypadku przy pracy i niepełnosprawności, urlopów związanych z rodzicielstwem oraz przejścia na emeryturę. Odsetek uprawnionych pracowników do korzystania z wyżej opisanej ochrony socjalnej wynosi 100%.
Mierniki dotyczące szkoleń i rozwoju umiejętności [S1-13]
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy wynikającym z przepisów Kodeksu pracy. Szczegółowe podstawy prawne dotyczące, między innymi, podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników oraz zasad uczestnictwa w szkoleniach, zostały wymienione w par. 10 Polityki szkoleń, podnoszenia kwalifikacji zawodowych i działań rozwojowych Pracowników Banku PEKAO S.A.
Liczba przeglądów wyników i rozwoju kariery w przeliczeniu na etaty
Liczba godzin szkoleniowych w podziale na kategorie pracowników
Średnia liczba godzin szkoleń na pracownika w podziale na kategorie pracowników
Mierniki bezpieczeństwa i higieny pracy [S1-14]
Odsetek własnych zasobów pracowniczych objętych systemem BHP
Liczba wypadków przy pracy
Liczba śmiertelnych wypadków przy pracy
W powyższej tabeli nie prezentujemy danych dla osób niebędących pracownikami w obrębie własnych zasobów pracowniczych.
Mierniki równowagi między życiem zawodowym a prywatnym [S1-15]
Informacje opisujące nasze podejście do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym zostały przedstawione w rozdziale niniejszego Raportu. Poniżej ujawniamy dane ilościowe dotyczące tego zagadnienia.
Odsetek pracowników upoważnionych do urlopu rodzicielskiego oraz odsetek pracowników upoważnionych, którzy skorzystali z urlopu rodzicielskiego w 2024 r.
Mierniki wynagrodzeń (luka płacowa i całkowite wynagrodzenie) [S1-16]
Wskaźnik realizacji Strategii ESG Filar ŁAD
Nieskorygowana luka płacowa między kobietami a mężczyznami jest prezentowana jako różnica pomiędzy średnim wynagrodzeniem mężczyzn i średnim wynagrodzeniem kobiet, wyrażona jako procent średniego wynagrodzenia mężczyzn na podstawie stanu zatrudnienia na 31 grudnia 2024 roku, z zastosowaniem wytycznych EBA dotyczących wyłączeń pracowników. Wskaźnik wyliczany jest w oparciu o wynagrodzenie całkowite rozumiane jako: wynagrodzenie stanowiące koszty osobowe Banku obejmujące wypłacone w danym okresie wynagrodzenie zasadnicze z chorobowymi, nadgodziny oraz bonusy, dodatki i konkursy dla pracowników. Nie uwzględnia narzutów pracodawcy. Wynagrodzenie nie obejmuje wszelkich wypłat związanych z odejściem pracownika (np. odprawy, ekwiwalent za urlop, odszkodowanie zakaz konkurencji, itp.). Bank wylicza również wskaźnik skorygowanej luki płacowej obliczanej jako średnia ważona dla podgrup pracowników z uwzględnieniem poziomów zaszeregowania, rodzin stanowisk oraz pionu, w którym zatrudniony jest dany pracownik. Wskaźnik również wyliczany jest w oparciu o wynagrodzenie całkowite. Tak wyliczona skorygowana luka płacowa wynosi 2,6%.
** Luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami w ramach Grupy Pekao została wyliczona na podstawie skonsolidowanych danych za spółki: Bank Pekao S.A., Pekao Direct S.A. Pekao Financial Services sp. z o.o. i Pekao Leasing sp. z o.o.