Raport Zintegrowany 2024

Ważniejsze czynniki mające znaczący wpływ na działalność i wyniki Grupy

Działalność Grupy Kapitałowej Banku Pekao S.A. w 2024 roku była w głównej mierze determinowana przez sytuację makroekonomiczną w kraju, jak i za granicą. Mimo trudności jakich doświadczały gospodarki kluczowych partnerów handlowych Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Niemiec, polska gospodarka osiągnęła satysfakcjonujące tempo wzrostu PKB na poziomie +2,9%, w porównaniu do zaledwie 0,2% osiągniętych w roku poprzednim. Inflacja ciągle pozostawała na podwyższonym poziomie, osiągając na koniec roku +4,7%. W strefie euro i w USA banki centralne rozpoczęły cykle obniżek stóp procentowych, natomiast Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na taki ruch w 2024 roku. Stopa referencyjna pozostawała przez cały rok na poziomie 5,75%.

Umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego przełożyło się jedynie w ograniczonym stopniu na popyt na kredyt. Lepszej koniunktury doświadczył segment bankowości detalicznej, gdzie dobre dynamiki zanotowały zarówno kredyty hipoteczne, jak i pożyczki gotówkowe. W przypadku hipotek mieliśmy jeszcze do czynienia z efektem rządowego programu

„Bezpieczny kredyt 2%”, którego skutki we wzroście wolumenu kredytów były widoczne w początkowej części roku. Dobre dynamiki zanotowały pożyczki gotówkowe. Wsparciem popytu na kredyt w tym segmencie była poprawiająca się sytuacja konsumenta, niskie bezrobocie i poprawiające się płace realne. Trudniejsza sytuacja panowała w segmencie kredytów korporacyjnych, gdzie wolumen kredytów wzrósł nieznacznie. Utrzymywał się niski popyt na kredyt inwestycyjny, ze względu na stagnację w największych gospodarkach europejskich – głównych odbiorcach polskich produktów eksportowych. Dodatkowo, nastąpiły opóźnienia w wydatkowaniu środków unijnych, w szczególności z Krajowego Planu Odbudowy.

Depozyty w sektorze bankowym rosły w 2024 roku w szybszym tempie niż kredyty, przyczyniając się do spadku wskaźnika Kredyty/Depozyty w sektorze do najniższego poziomu od lat. Środowisko wysokich stóp procentowych zachęcało klientów banków do lokowania oszczędności w bankach, jednakże spora część tych środków trafiała na rachunki bieżące. Pozwalało to bankom na zmniejszenie kosztu finansowania. Mimo niższych o 100 p.b. niż w roku 2023 stóp procentowych, banki były w stanie poprawić już i tak wysoką marżę odsetkową, a wynik odsetkowy sektora wzrósł w dwucyfrowym tempie.

Rosnąca aktywność gospodarcza przełożyła się na wzrost wyniku prowizyjnego, który wzrósł w minionym roku w umiarkowanym tempie. Wart podkreślenia jest dobry wynik osiągnięty w obszarze funduszy inwestycyjnych i działalności brokerskiej. Duży napływ środków do funduszy inwestycyjnych (w szczególności do produktów dłużnych) pozwolił sektorowi zanotować wysokie dynamiki wyniku prowizyjnego w tym obszarze.

Koszty operacyjne w sektorze bankowym rosły w 2024 roku w dwucyfrowym tempie, ze względu na wysoką inflację i utrzymującą się presję płacową. Rosły zarówno koszty wynagrodzeń, jak i pozostałe koszty działalności. Banki starały się ograniczać presję kosztową poprzez dalsze redukcje zatrudnienia oraz zmniejszanie liczby placówek. Również Bank Pekao w 2024 kontynuował proces ograniczania liczby placówek stacjonarnych.

W minionym roku sektor doświadczył wzrostu kosztów regulacyjnych w porównaniu do roku 2023. Rząd wprowadził nowy program wakacji kredytowych dla kredytobiorców hipotecznych, jednakże na znacznie mniejszą skalę niż w latach 2022-2023, poprzez dodanie kryterium dochodowego. Dodatkowo, wzrosły składki płacone przez banki na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Koszty ryzyka w sektorze bankowym utrzymywały się w 2024 roku na relatywnie niskim poziomie. Jakość aktywów pozostawała dobra, szczególnie w segmencie detalicznym, gdzie sytuacja makroekonomiczna sprzyjała klientom. W sektorze korporacyjnym obserwowaliśmy wzrost kosztów ryzyka ze względu na pojedyncze ekspozycje kredytowe.

Problem kredytów hipotecznych CHF nadal dotykał banki, które kontynuowały dotwarzanie rezerw z tego tytułu. Orzecznictwo w kwestii tych kredytów pozostało dla sektora bankowego niekorzystne. Rosła liczba pozwów ze strony klientów, również w przypadkach kredytów już spłaconych. Banki bardziej aktywnie starały się wychodzić do klientów z propozycjami ugód. Bank Pekao zaproponował swoim klientom program „Bezpieczna ugoda 2%”, który spotkał się z satysfakcjonującym odbiorem ze strony klientów.

Mimo rosnących kosztów operacyjnych i ciągle znaczących rezerw na kredyty hipoteczne CHF, zysk netto sektora bankowego okazał się w minionym roku rekordowy i wzrósł o 52%. Kluczowym pozytywnym czynnikiem był wzrost wyniku odsetkowego, przy widocznym wzroście wolumenów kredytowych.

W 2024 roku banki kontynuowały procesy związane z transformacją operacyjną i cyfrową, rosło znaczenie obsługi klientów w kanałach zdalnych, digitalizowano wiele procesów bankowych. Wprowadzano nowe  rozwiązania techniczne i rozbudowywano funkcjonalności aplikacji bankowych. Zjawiskom tym towarzyszyła redukcja placówek stacjonarnych.

600
mln
Senior Preferred
500
mln
Senior Non-Preferred

Bank Pekao, w związku z wymogami MREL, w 2024 roku przeprowadził emisję instrumentów typu Senior Preferred (o wartości 600 mln zł) oraz Senior Non-Preferred (500 mln zł na rynku polskim oraz 500 mln euro na rynku europejskim).

W zakresie wymogów kapitałowych, zgodnie z prawem, Grupa Kapitałowa Banku Pekao S.A. powinna utrzymywać minimalne poziomy współczynników kapitałowych na poziomie regulacyjnym Filara I wynikającego z Rozporządzenia CRR, wymogu Filara II wynikającego z ustawy Prawo Bankowe oraz wymogu połączonego bufora wynikającego z Ustawy o nadzorze makroostrożnościowym.

Wyniki wyszukiwania