Raport Zintegrowany 2024

Czynniki, które będą miały wpływ na rozwój Grupy

Wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy w Polsce wyniósł w 2024 roku 2,9% r/r. Po wyhamowaniu w III kwartale 2024 roku polski PKB urósł o 3,2% r/r w końcówce roku. Rok 2024 upłynął pod znakiem solidnej konsumpcji (która dołożyła 3,2 p.p. do tempa wzrostu), zarówno publicznej jak i prywatnej. W 2025 roku spodziewamy się przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego o 1/3, tj. do 4,0% r/r. Będzie to możliwe dzięki temu, że motorem wzrostu obok konsumpcji (2,9% r/r) będą inwestycje (8,6% r/r). Dynamika konsumpcji pozostanie zbliżona do ubiegłorocznej za sprawą hamującego funduszu płac, który jedynie częściowo będzie skompensowany niższą skłonnością gospodarstw domowych do oszczędzania. Jednocześnie przyspieszenie inwestycyjne będzie związane z absorpcją środków europejskich z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i nowej perspektywy budżetowej UE – inwestycje publiczne przyspieszą przy stabilizacji dynamiki inwestycji prywatnych. Wkład eksportu netto pozostanie ujemny (-0,4 p.p.), ale poprawi się względem 2024 roku za sprawą umacniającego się popytu wewnętrznego strefy euro (co w części jest zasługą poluzowania polityki pieniężnej przez EBC).

Inflacja CPI pozostanie w I półroczu 2025 roku podwyższona (przeciętnie 5,3% r/r), ale na koniec roku obniży się w okolice górnego przedziału odchyleń od celu NBP (3,7% r/r). Za sprawą efektów bazy statystycznej roczny szczyt inflacji przypadnie w marcu 2025 roku i wyniesie 5,6% r/r. Inflacja bazowa będzie uporczywie podwyższona (3,9% r/r średniorocznie), m.in. za sprawą lepkich cen usług. Persystencja inflacji bazowej będzie czynnikiem utrudniającym powrót inflacji do celu, co powinno nastąpić nie wcześniej niż w 2026 roku.

Kluczowym czynnikiem makroekonomicznym wpływającym na wynik finansowy sektora bankowego jest polityka pieniężna. Zgodnie z naszymi prognozami, 2024 rok upłynął ze stopą referencyjną NBP utrzymaną na poziomie 5,75%. Pod koniec 2024 roku z RPP zaczęły dobiegać sygnały, że – o ile projekcja inflacji z marca 2025 roku również pokaże inflację zbiegającą do celu w 2026 roku – to po I kwartale 2025 roku pojawi się przestrzeń na obniżki stóp procentowych. Obecnie jednak RPP komunikuje obawy o wpływ czynników regulacyjnych na ścieżkę cen w Polsce, przez co perspektywa poluzowana polityki pieniężnej (-100 pb.) przesuwa się na II półrocze 2025 roku. Oznacza to, że co najmniej połowa 2025 roku upłynie w otoczeniu podwyższonych nominalnych stóp procentowych, zaś realny koszt pieniądza pozostanie dodatni przez cały rok.

Mimo że program rządowych dopłat do kredytów mieszkaniowych (tzw. program #NaStart) nie wszedł w życie, to sytuacja na rynku kredytowym w 2024 roku poprawiała się. W szczególności wzrost wolumenu hipotek denominowanych w PLN przyspieszył z 3,9% r/r w styczniu do 8,9% r/r w listopadzie, a sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych wzrosła o ponad 35% r/r. W pierwszych miesiącach 2025 roku można oczekiwać lekkiego wyhamowania dynamiki wolumenu tych kredytów za sprawą nieco niższej liczby wniosków kredytowych złożonych w końcówce 2024 roku, ale w perspektywie kolejnych miesięcy stabilne wzrosty realnych dochodów gospodarstw domowych i spodziewane cięcia stóp procentowych przez RPP przełożą się na powrót podwyższonych dynamik kredytu mieszkaniowego. Sprzedaż kredytu mieszkaniowego zasili również popyt tych klientów, którzy w 2024 roku mogli zwlekać z decyzją o kredycie w oczekiwaniu na program #NaStart. Z kolei wolumen kredytów konsumpcyjnych rósł wolniej niż wartość hipotek – nominalne wzrosty w tej kategorii wciąż są słabsze niż w okresie sprzed pandemii COVID-19. Jest to zapewne związane z podwyższoną amortyzacją tego portfela, bowiem sprzedaż kredytu konsumpcyjnego urosła aż o 27% r/r.

Podsumowanie

Rok 2025 będzie dla sektora bankowego rokiem bardziej intensywnej rywalizacji o klientów korporacyjnych w zakresie kredytu inwestycyjnego. Średnioroczny wzrost nakładów sektora przedsiębiorstw na inwestycje przekroczy 60 mld zł w horyzoncie 2030 roku.

Wyniki wyszukiwania